czwartek, 21 listopada 2013

Pomostowanie aortalno-wieńcowe w leczeniu choroby wieńcowej serca

Pomostowanie aortalno-wieńcowe, które wykonuje się wśród pacjentów paliatywnych, zarezerwowane jest dla ciężkiej postaci choroby wieńcowej. Mam tu na myśli taką chorobę wieńcową, której nie udaje się w dostatecznym stopniu kontrolować za pomocą leków. Ponadto pomostowanie aortalno-wieńcowe wykonuje się u tych pacjentów, u których nie można wykonać angioplastyki.
Pomostowanie aortalno-wieńcowe polega na tym, że omija się zwężony odcinek naczyń wieńcowych poprzez wykonanie wszczepienia fragmentów zdrowych naczyń. Fragment ten pobiera się z tętnicy ściany klatki piersiowej lub też z żył kończyn dolnych.
Podczas trwania jednej operacji można wykonać 7-8 przeszczepów. Dzięki temu znacznie zwiększa się napływ krwi do mięśnia sercowego.
Zabieg ten pozwala zredukować częstotliwość występowania napadów dławicowych. Ponadto zmniejsza on ryzyko występowania zawału mięśnia sercowego.
Czas, w jakim trwa taka operacja wynosi od trzech od czterech godzin. Skomplikowane przypadki mogą wydłużyć jej czas nawet do dziesięciu godzin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz